VADEMECUM

Co to jest klasa ścieralności płytek płytek ceramicznych?

Klasa ścieralności płytek ceramicznych (PEI) jest to parametr określany w dwóch liczbach. Pierwsza z liczb to klasa ścieralności natomiast druga to liczba obrotów walca ścierającego podczas testów. Po wykonaniu danej liczby obrotów można ocenić stopień starcia płytki. Odporność szkliwionych płytek ceramicznych na ścieranie określa norma ISO10545-7.

Poniżej przykłady ścieralności na przykładzie łazienek dla danej klasy:

Klasa 0 – Płytki szkliwione tej klasy nie są zalecane dostosowania na podłogach.

Klasa 1 – Pokrycia powierzchni podłóg, po których chodzi się w butach o miękkiej podeszwie lub boso, bez rysujących podłoże zabrudzeń ( na przykład: łazienka i pokój bez bezpośredniego wejścia z zewnątrz).

Klasa 2 – Pokrycia powierzchni podłóg, po których chodzi się w obuwiu z podeszwami miękkimi lub normalnymi, najczęściej z niewielką ilością rysujących podłoże zabrudzeń (na przykład: pokoje dzienne w mieszkaniach, z wyjątkiem kuchni, wejść i innych pomieszczeń narażonych na duży ruch). Nie można ich stosować tam, gdzie chodzi się w butach nietypowych, na przykład w butach z zelówkami metalowymi lub podkutymi.

Klasa 3 – Pokrycia powierzchni podłóg, po których chodzi się w butach z normalnymi podeszwami, z niewielkimi ilościami brudu i materiału ścierającego (na przykład: domowe kuchnie, hole, korytarze, balkony, logie i tarasy). Nie można ich stosować tam, gdzie chodzi się w butach nietypowych, na przykład w butach z zelówkami metalowymi lub podkutych.

Klasa 4 – Pokrycia powierzchni podłóg, po których zazwyczaj chodzi się w obuwiu z pewną ilością rysujących podłoże zabrudzeń, w bardziej surowych warunkach niż dla klasy 3 ( np. wejścia, kuchnie w pomieszczeniach handlowych, hotele, salony wystawowe i salony sprzedaży).

Klasa 5 – Pokrycia powierzchni podłóg narażonych na wzmożony ciągły ruch pieszy, gdzie wnoszone są cząstki materiału ścierającego, odpowiadający warunkom najbardziej surowym, gdzie mogą być zastosowane płytki szkliwione (na przykład: miejsca publiczne, takie jak: centra handlowe, korytarze lotnisk, sale hotelowe, przejścia publiczne i stosowane w przemyśle).