Mozaika Widget Linen
To doskonały sposób na dodanie charakteru i elegancji do wnętrza..
Zalety :
- elastyczna siatka montażowa z tworzywa dzięki której przyspieszy i ułatwi to samodzielny montaż mozaiki na ścianie.
- mozaika ceramiczna ścienna o powierzchni pokrytej cienką warstwą szkliwa, która tworzy nieprzepuszczalną warstwę odporną na plamienie i zabrudzenia.
- Kolejną zaletą, jaka je wyróżnia, jest wytrzymałość na zginanie, trwałość i odporność. Dzięki tym wyjątkowym cechom, płytki będą nam służyły przez wiele lat.
- Mogą być stosowane w pomieszczeniach wilgotnych, jak łazienki, sauny, kabiny prysznicowe.
- Możliwość łatwego docinania na wymiar we własnym zakresie.
- Modny design.
- Mozaika nadaje się do wewnątrz budynków.
- Mozaika ceramiczna podczas procesu produkcyjnego jest wypalana w bardzo wysokich temperaturach (powyżej 1000 stopni) dlatego są niepalne i odporne na działanie ognia – reakcja na ogień klasy A1 ,właściwość ta powoduje, że płytki można stosować jako obudowy kominków oraz w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenek gazowych i indukcyjnych.
Do montażu potrzebujesz:
- biały klej do przyklejenia mozaiki
- fugę do wypełnienia spoin między kostkami
- silikon do zabezpieczenia połączeń mozaiki z innymi powierzchniami np. przy szaflach kuchennych lub na połączeniu ściana/podłoga
Jak kłaść mozaikę krok po kroku?
1. Przygotowanie powierzchni pod mozaikę
Należy oczyścić i osuszyć powierzchnię, podłoże musi być idealnie równe, w przeciwnym razie płytki będą wybrzuszone i mogą po pewnym czasie odpadać. Niekiedy podłoże trzeba szpachlować.
2. Mieszanie kleju
Klej do mozaiki mieszamy z wodą według specyfikacji producenta, które zamieszczone będą na opakowaniu.
3. Nałożenie kleju na podłoże
Nałóż na powierzchnię bardzo cienką warstwę kleju do mozaiki za pomocą packi. Zbyt gruba warstwa kleju może spowodować zapadanie się płytek. Zaprawę rozprowadź grzebieniem o jak najdrobniejszych zębach, klej nanieś również na arkusz mozaiki, żeby zwiększyć jego przyczepność.
4. Układanie mozaiki na ścianie
Za pomocą poziomicy ułóż arkusze w miejscach przeznaczenia, dociśnij do podłoża, aby dobrze się trzymało. Sprawdź, czy poszczególne części mozaiki dobrze do siebie przylegają.
5. Układanie krzyżyków dystansowych
Między kostki mozaiki włóż krzyżyki dystansowe – szczególnie jest to ważne przy łączonych arkuszach. Krzyżyki pozwalą zachować odpowiedni odstęp. Jeśli nakładasz dekorację na powierzchnie obłe, wtedy na łukach wypukłych zwiększa się szerokość spoin prostopadłych do łuku krzywizny, a na wklęsłych – krawędzie będą się zbliżać do siebie. Musisz wyrównać te nieścisłości. Klej o przedłużonym czasie schnięcia może ułatwić zadanie.
6. Dociśnięcie mozaiki do powierzchni
Po wyrównaniu – całość dociśnij za pomocą packi. Należy to zrobić delikatnie i z wyczuciem, żeby płytki się nie zagłębiły i cały trud nie poszedł na marne.
7. Nakładanie fugi do mozaiki
Wymieszaj fugę z wodą. Po wyschnięciu kleju dokładnie nakładaj warstwę fugi, tak aby wypełniła ona szczeliny. Nadmiar produktu wycieraj wilgotną gąbką. Fugować można minimum 24 godziny po nałożeniu mozaiki. Musisz mieć pewność, że klej dobrze wysechł.
Do łazienek i kuchni poleca się fugi epoksydowe – są one wodoszczelne i odporne na działanie detergentów.